UudisedUltrajooksStamina SpordiklubiFirmast
  Arhiiv Kalender

   
 
Aprill 2020
 
 
ETKNRLP
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
 

Stamina > Uudised
Millal Sa viimati spordiarsti juures käisid?

Sügisene puhkeperiood ja jõulud on möödas ning uus harrastusspordihooaeg algab taas. Praegune talv annab lootust korralikuks suusa- ja uisuhooajaks. Kevadel ja suvel jätkub hooaeg suvealadega ning sügisel pannakse viimaste võistlustega hooajale punkt. Et hooaega muretult nautida ja selle jooksul ebameeldivaid üllatusi vältida, tuleks algatuseks läbida tervisekontroll spordiarsti juures.

Spordimeditsiinilist terviseuuringut ei tohiks segi ajada spordiklubides pakutavate koormustestidega, mis on mõeldud vaid inimese koormustaluvuse välja selgitamiseks  ja kus tervisliku seisundi kohta tagasisidet ei anta. Spordiarsti juures võetakse asja hoopis tõsisemalt: küsitletakse, vaadatakse läbi, võetakse vereproove, mõõdetakse-kaalutakse, mõõdetakse kopsumahtu, jälgitakse EKG-d e südamefilmi ja vererõhku, viiakse läbi koormustest, jne. Eesti Spordimeditsiini Föderatsiooni sõnul on spordimeditsiinilise terviseuuringu peamisteks eesmärkideks:

          eluohtlike ja/või puudeid põhjustavate  seisundite väljaselgitamine,

          haigus- ja traumaeelsete seisundite avastamine,

          vereringe riskifaktorite kindlakstegemine,

          ülekoormuse ennetamine,  

          otsus tervislikust seisundist ja kehalisest võimekusest.     

Teisiti öeldes, spordiarst kontrollib, kas tervisega on kõik korras, milline on kliendi funktsionaalne võimekus ja millised on võimalikud sporditegevust piiravad tegurid. Kogu saadud info põhjal otsustab spordiarst, millisel määral treenides ja võisteldes toimub areng soovitud suunas ja ei kahjusta tervist.

Tänapäevane aparatuur võimaldab ka põhjalikumaid uuringuid ja nende populaarsus tervisesportlaste seas näitab meie rahvasportlaste kõrget teadlikkust. Näiteks Spordimeditsiinikeskuse Vomax esindustes on populaarseimaks teenuseks Tervisespordi pakett, mis sisaldab ka hapnikutarbimise kompleksuuringut ja uute pulsitsoonide määramist treeninguteks.

Kellele ja milline terviseuuring?

Spordimeditsiinilised uuringud jagunevad üldjoontes nelja keerukusastmesse: kiirkontroll, kompleksuuring EKG-koormustestiga, kompleksuuring kardiopulmonaalse koormustestiga (sisaldab nii EKG-d kui hapnikutarbimise kompleksuuringut) ja kompleksuuring laktaadiuuringuga.

Vomaxi kodulehel on üles pandud terviseuuringu valikut lihtsustavad tabelid. Kiirkontroll on mõeldud südametegevuse häirete leidmiseks kaebuste korral. EKG-koormustestiga kompleks sobib kõigile, kuid on optimaalne valik neile, kes ei kasuta treeningutel pulsikella. Uuringukompleks kardiopulmonaalse koormustestiga on kõige mõistlikum valik neile, kes kasutavad pulsikella, sest sellise uuringu tulemusel on võimalik määrata individuaalsed pulsitsoonid treeninguteks. Veelgi täpsemat infot füüsilise vormi kohta annavad laktaadiproovid.

Terviseuuring tuleks tavaliselt läbida kord aastas ja väga suurte koormustega treenijad vastavalt arsti ja treeneri nõuannetele. Samuti tuleb pöörduda arsti poole kahtluste korral. Need, kes regulaarselt tervisekontrollis ei käi, peaksid kindlasti enne treeningutega alustamist või raskele võistlusdistantsile minekut läbima spordimeditsiinilise terviseuuringu.

Tõnis Saag, Vomaxi juhataja


Uudis lisatud: 16.01.2009